NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България
2925
Под прожектора

Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор. Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“. Той разказа, че е кандидатствал за двете отличия – „Академия“ и Global Music Awards, след като миналата година бе предложен за номинация за наградите „Грами“ от канадската платформа „Етноклауд“

| 26 Юни 2024, 16:10 ч.
Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България
Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България
Снимка © DFA

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор. Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“.

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.

77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.

„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“

Мей каза, ч

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП. 

Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън". 

Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в. 

"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.

Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони

Актрисата Диан Форест, която е 89-годишна, е била ударена в лицето и повалена на земята при непровокирано нападение, докато чакала да пресече улица в Ню Йорк по-рано този месец, съобщи Асошиейтед прес.

Диан Форест, която държи рекорд на "Гинес" за най-възрастната работеща жена стендъп комик, тъкмо си била купила кафе и чакала на пешеходна пътека на път за тренировка в басейн, когато някой я нападнал в гръб и я ударил в окото. Тя паднала на земята в шок, където я намерили пристигналите на място полицаи и екип от спешна помощ.

Помислих, че съм загубила зрението с окото си, защото не виждах нищо с него, каза Форест. През следващите четири часа зрението с удареното око се възстановило, докато актрисата била на прегледи в болница.

Полицията съобщи, че за инцидента от 10 юли е заподозряна жена, която била със сплетена коса и облечена в спортен екип с къс топ и къси пан

Той разказа, че е кандидатствал за двете отличия – „Академия“ и Global Music Awards, след като миналата година бе предложен за номинация за наградите „Грами“ от канадската платформа „Етноклауд“. 

„Тъй като бях подготвил целия набор от документи, които са необходими за вписването в едни такива награди, аз ги подадох и в „Академия“, и в Global Music Awards“, разказа Величков. 

Още в началото на тази година стана ясно, че е спечелил приз за албума „Пробуждане“ от „Академия“ (The Akademia Music Awards). Във вторник вечерта е получил официално съобщение, че взима сребърен медал и от Global Music Awards.

Владимир Величков посочи, че за отличието на Global Music Awards, пиесата му е била в конкуренция с 20 000 други произведения. Носителите на призовете се определят от жури, което е съставени от изявени световни музиканти, композитори и продуценти в различни сфери, обясни той. В журито влизат композиторът и носител на награда „Грами" Рики Кей, сопраното Дарлийн Колденховен, отличена с „Грами", композиторът и продуцент Ари Филипс, носител на „Еми" и др.

Музикантът каза, че очаква наградата му от Global Music Awards да му бъде изпратена, а през следващата година ще пътува до Лос Анджелис, за да получи приза си от „Академия“. „Една от наградите ми от „Академия“ е излъчването ми в 20 радиостанции в целия свят. Визирам Токио, Лондон, Париж, Сидни, Бостън, Лос Анджелис, Ню Йорк и др. И то само на тази, пилотната пиеса, която спечели сега сребърен медал за солово изпълнение“, посочи той.

Българският културен институт в Будапеща представя изложбата"Любов по време на Армагедон" на проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Анна Цоловска. Те са преподаватели в катедра “Визуални изкуства‘‘ на Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) към Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски‘‘, съобщиха от  висшето училище.

На откриването експозицията беше представена от директора на института Пламен Пейков. На събитието присъства и Христо Полендаков - посланик на Република България в Унгария. Посетителите ще имат възможност да разгледат изложбата до 18 юли 2024 г.

Изложбата включва 20 фигуративни творби, изпълнени в класически техники. Идеята за тях се поражда от споделеното желание на авторките да се дистанцират, доколкото това е възможно, от темите и начините на реализация на изкуството в съвремен

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

МУЗИКАТА Е НЕОБЯТНА МАТЕРИЯ

„Музиката е такава необятна материя, че всеки един музикант цял живот се учи и най-накрая ненаучен ще си умре“, смята Владимир Величков. По думите му критериите за оценяване на подобни конкурси за музика са се променили, като в момента журитата търсят „нещо различно, нещо уникално само по себе си, което да въздейства на публиката“.

„Аз с този кавал – този битов народен инструмент, който има липсващи тонове в грифа, няма целия диапазон на свирене, по такъв начин представям моята музика, че тя въздейства на обикновения слушател и го кара да види картини, да осъзнае, да усети и да почувства това, което изпълнявам с този инструмент“, отбеляза музикантът.

Той обясни, че това, към което се стреми, е интеграция между различни световни стилове с вплитане на български фолклор и по-точно – с българския народен инструмент кавал. „Това нещо се приема и има доста голям интерес в чужбина, което за мен е голяма чест“, отбеляза Величков. 

Той разказа, че работи в колективи като оркестър „Канарите“, ансамбъл „Българе“, преподава в Пловдивския университет и в музикалното училище, в Плевен, прави проекти и с български, и със световни джазмени работя, но вижда какво е отношението на международните журита към него като музикант благодарение на това, че представя своя музика в такива авторитетни и знакови конкурси. 

„Това са хора, които може би не са познавали какво означава български канал. Те може да не са го виждали даже като инструмент. Но самото внушение, самият начин на свирене на тях им въздействат по такъв начин, че да са такива резултатите“, посочи музикантът. Това са такива награди, където аз нямам хора, които да лобират за мен и да кажат: „Гласувайте за него“, добави Величков.

За предложението за номинацията за „Грами“, както и за помощта при подготвянето на всички необходими документи както за тези награди, така и за отличията на Global Music Awards и „Академия“ той изразява благодарност към екипа на платформата „Етноклауд“ и музикалният й директор Ал Марконе. 

„В един момент, в който тези хора разбраха, че всичко си финансирам сам, те казаха: „Ние ще работим с теб напълно безвъзмездно“. Това е един период от шест месеца ежедневен труд. Защото целият набор от документи, който трябва да се събере – всички метаданни, кодове и хиляди неща, докато се оформят и се входират, за да влезеш в ранглистата на кандидатите на тези световни музикални награди, това отнема много ресурс и много труд“, разказа българският музикант. 

По думите му в България е получил съдействие от Кирил Здравков, който е помогнал с осигуряване на нужните кодове на всички пиеси.

ПРОБУЖДАНЕ

Пиесата „Пробуждане“ показва неговата концепция за представянето на музиката и начина на свирене на кавал, свързан с преплитането на различни регистри в една октава, изсвирването на два или три тона едновременно. „Кавалът се води монофоничен аерофонен инструмент, тоест – инструмент, от който може да се извади само един тон по време на свирене. Аз, с дълги творчески търсения и много години труд, съумях да изкарам два, дори три тона едновременно в инструмента, които се преливат в различни регистри. И всяко едно такова нещо въздейства върху слушателя“, обясни той.

Величков е автор на музиката на пиесата, аранжиментът е на Ефтим Чакъров, а вокалите - на съпругата му Диана Величкова. 

„Отзивите са невероятни. Много хора даже не могат да повярват, че това е изсвирено от българския народен инструмент кавал. И ми се е налагало много пъти да обяснявам, да показвам инструмента, да пускам по-автентични образи, за да чуят хората как се е свирело автентично и как свиря аз сега, в момента. По какъв начин изразявам музикалната мисъл и материя“, каза музикантът. 

Допълва, че всичко в пиесата наистина е изсвирено от кавала, като в произведението няма компютърна редакция, или „компютърни престъпления“. 

„Има доста изпълнители, които доста си редактират музиката, за да излезе един качествен проект. И когато го чуят слушателите на живо, това не е де факто това, което е на запис. Докато аз това нещо не си го позволявам и е против моите принципи, начини на свирене и на работа“, отбеляза той.

Пиесата е част от едноименния албум на Владимир Величков. Той разказа, че нарочно е озаглавил диска си „Пробуждане“, тъй като музиката предизвиква „пробуждане на сетивата, на усещанията за начина на живот, но и на усещанията за начин на изпълнение, интерпретация на музиката от кавала“.

Това е един съвсем нов, може да се каже и революционен, начин на изразяване на този български народен инструмент, посочи Величков.

ПРЕДСТАВЯ НОВ ПРОЕКТ С „БЪЛГАРЕ“ ПРЕЗ ЕСЕНТА

В момента музикантът работи върху нов проект с ансамбъл „Българе“. В него ще бъдат съчетани кавал, инструменталисти от балканските държави, със симфоничен оркестър, църковен хор, народен хор, с 3D мапинг, с лазерни проекции и много други такива сценични ефекти, посочи Владимир Величков.

През месец ноември в българското посолство в Рим предстои изява на формацията му The Bakers с ученици от музикалното училище в Плевен. А с „Жарава“ ще имат участия през следващите месеци на Плевенските джаз вечери и на празника на сливата в Троян.

Владимир Величков завършва средното си образование в Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен, след което се дипломира в специалността "Кавал и дирижиране на фолклорни състави" на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив. От 2015 г. преподава кавал, камерни състави и теоретични дисциплини в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 

Основател е на групата за етно джаз “Жарава”. Величков е свирил с Антони Дончев, Стоян Янкулов- Стунджи, Иво Папазов, Теодосий Спасов и други.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
2925
Под прожектора

Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор.Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“.

| 26 Юни 2024, 16:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България
Владимир Величков: Наградата от Global Music Awards е голямо признание за мен, надявам се и за България
Снимка © DFA

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор. Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“.

Той разказа, че е кандидатствал за двете отличия – „Академия“ и Global Music Awards, след като миналата година бе предложен за номинация за наградите „Грами“ от канадската платформа „Етноклауд“. 

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.

77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.

„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“

Мей каза, ч

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП. 

Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън". 

Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в. 

"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.

Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони

Актрисата Диан Форест, която е 89-годишна, е била ударена в лицето и повалена на земята при непровокирано нападение, докато чакала да пресече улица в Ню Йорк по-рано този месец, съобщи Асошиейтед прес.

Диан Форест, която държи рекорд на "Гинес" за най-възрастната работеща жена стендъп комик, тъкмо си била купила кафе и чакала на пешеходна пътека на път за тренировка в басейн, когато някой я нападнал в гръб и я ударил в окото. Тя паднала на земята в шок, където я намерили пристигналите на място полицаи и екип от спешна помощ.

Помислих, че съм загубила зрението с окото си, защото не виждах нищо с него, каза Форест. През следващите четири часа зрението с удареното око се възстановило, докато актрисата била на прегледи в болница.

Полицията съобщи, че за инцидента от 10 юли е заподозряна жена, която била със сплетена коса и облечена в спортен екип с къс топ и къси пан

„Тъй като бях подготвил целия набор от документи, които са необходими за вписването в едни такива награди, аз ги подадох и в „Академия“, и в Global Music Awards“, разказа Величков. 

Още в началото на тази година стана ясно, че е спечелил приз за албума „Пробуждане“ от „Академия“ (The Akademia Music Awards). Във вторник вечерта е получил официално съобщение, че взима сребърен медал и от Global Music Awards.

Българският културен институт в Будапеща представя изложбата"Любов по време на Армагедон" на проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Анна Цоловска. Те са преподаватели в катедра “Визуални изкуства‘‘ на Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) към Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски‘‘, съобщиха от  висшето училище.

На откриването експозицията беше представена от директора на института Пламен Пейков. На събитието присъства и Христо Полендаков - посланик на Република България в Унгария. Посетителите ще имат възможност да разгледат изложбата до 18 юли 2024 г.

Изложбата включва 20 фигуративни творби, изпълнени в класически техники. Идеята за тях се поражда от споделеното желание на авторките да се дистанцират, доколкото това е възможно, от темите и начините на реализация на изкуството в съвремен

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

Владимир Величков посочи, че за отличието на Global Music Awards, пиесата му е била в конкуренция с 20 000 други произведения. Носителите на призовете се определят от жури, което е съставени от изявени световни музиканти, композитори и продуценти в различни сфери, обясни той. В журито влизат композиторът и носител на награда „Грами" Рики Кей, сопраното Дарлийн Колденховен, отличена с „Грами", композиторът и продуцент Ари Филипс, носител на „Еми" и др.

Музикантът каза, че очаква наградата му от Global Music Awards да му бъде изпратена, а през следващата година ще пътува до Лос Анджелис, за да получи приза си от „Академия“. „Една от наградите ми от „Академия“ е излъчването ми в 20 радиостанции в целия свят. Визирам Токио, Лондон, Париж, Сидни, Бостън, Лос Анджелис, Ню Йорк и др. И то само на тази, пилотната пиеса, която спечели сега сребърен медал за солово изпълнение“, посочи той.

МУЗИКАТА Е НЕОБЯТНА МАТЕРИЯ

„Музиката е такава необятна материя, че всеки един музикант цял живот се учи и най-накрая ненаучен ще си умре“, смята Владимир Величков. По думите му критериите за оценяване на подобни конкурси за музика са се променили, като в момента журитата търсят „нещо различно, нещо уникално само по себе си, което да въздейства на публиката“.

„Аз с този кавал – този битов народен инструмент, който има липсващи тонове в грифа, няма целия диапазон на свирене, по такъв начин представям моята музика, че тя въздейства на обикновения слушател и го кара да види картини, да осъзнае, да усети и да почувства това, което изпълнявам с този инструмент“, отбеляза музикантът.

Той обясни, че това, към което се стреми, е интеграция между различни световни стилове с вплитане на български фолклор и по-точно – с българския народен инструмент кавал. „Това нещо се приема и има доста голям интерес в чужбина, което за мен е голяма чест“, отбеляза Величков. 

Той разказа, че работи в колективи като оркестър „Канарите“, ансамбъл „Българе“, преподава в Пловдивския университет и в музикалното училище, в Плевен, прави проекти и с български, и със световни джазмени работя, но вижда какво е отношението на международните журита към него като музикант благодарение на това, че представя своя музика в такива авторитетни и знакови конкурси. 

„Това са хора, които може би не са познавали какво означава български канал. Те може да не са го виждали даже като инструмент. Но самото внушение, самият начин на свирене на тях им въздействат по такъв начин, че да са такива резултатите“, посочи музикантът. Това са такива награди, където аз нямам хора, които да лобират за мен и да кажат: „Гласувайте за него“, добави Величков.

За предложението за номинацията за „Грами“, както и за помощта при подготвянето на всички необходими документи както за тези награди, така и за отличията на Global Music Awards и „Академия“ той изразява благодарност към екипа на платформата „Етноклауд“ и музикалният й директор Ал Марконе. 

„В един момент, в който тези хора разбраха, че всичко си финансирам сам, те казаха: „Ние ще работим с теб напълно безвъзмездно“. Това е един период от шест месеца ежедневен труд. Защото целият набор от документи, който трябва да се събере – всички метаданни, кодове и хиляди неща, докато се оформят и се входират, за да влезеш в ранглистата на кандидатите на тези световни музикални награди, това отнема много ресурс и много труд“, разказа българският музикант. 

По думите му в България е получил съдействие от Кирил Здравков, който е помогнал с осигуряване на нужните кодове на всички пиеси.

ПРОБУЖДАНЕ

Пиесата „Пробуждане“ показва неговата концепция за представянето на музиката и начина на свирене на кавал, свързан с преплитането на различни регистри в една октава, изсвирването на два или три тона едновременно. „Кавалът се води монофоничен аерофонен инструмент, тоест – инструмент, от който може да се извади само един тон по време на свирене. Аз, с дълги творчески търсения и много години труд, съумях да изкарам два, дори три тона едновременно в инструмента, които се преливат в различни регистри. И всяко едно такова нещо въздейства върху слушателя“, обясни той.

Величков е автор на музиката на пиесата, аранжиментът е на Ефтим Чакъров, а вокалите - на съпругата му Диана Величкова. 

„Отзивите са невероятни. Много хора даже не могат да повярват, че това е изсвирено от българския народен инструмент кавал. И ми се е налагало много пъти да обяснявам, да показвам инструмента, да пускам по-автентични образи, за да чуят хората как се е свирело автентично и как свиря аз сега, в момента. По какъв начин изразявам музикалната мисъл и материя“, каза музикантът. 

Допълва, че всичко в пиесата наистина е изсвирено от кавала, като в произведението няма компютърна редакция, или „компютърни престъпления“. 

„Има доста изпълнители, които доста си редактират музиката, за да излезе един качествен проект. И когато го чуят слушателите на живо, това не е де факто това, което е на запис. Докато аз това нещо не си го позволявам и е против моите принципи, начини на свирене и на работа“, отбеляза той.

Пиесата е част от едноименния албум на Владимир Величков. Той разказа, че нарочно е озаглавил диска си „Пробуждане“, тъй като музиката предизвиква „пробуждане на сетивата, на усещанията за начина на живот, но и на усещанията за начин на изпълнение, интерпретация на музиката от кавала“.

Това е един съвсем нов, може да се каже и революционен, начин на изразяване на този български народен инструмент, посочи Величков.

ПРЕДСТАВЯ НОВ ПРОЕКТ С „БЪЛГАРЕ“ ПРЕЗ ЕСЕНТА

В момента музикантът работи върху нов проект с ансамбъл „Българе“. В него ще бъдат съчетани кавал, инструменталисти от балканските държави, със симфоничен оркестър, църковен хор, народен хор, с 3D мапинг, с лазерни проекции и много други такива сценични ефекти, посочи Владимир Величков.

През месец ноември в българското посолство в Рим предстои изява на формацията му The Bakers с ученици от музикалното училище в Плевен. А с „Жарава“ ще имат участия през следващите месеци на Плевенските джаз вечери и на празника на сливата в Троян.

Владимир Величков завършва средното си образование в Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен, след което се дипломира в специалността "Кавал и дирижиране на фолклорни състави" на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив. От 2015 г. преподава кавал, камерни състави и теоретични дисциплини в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 

Основател е на групата за етно джаз “Жарава”. Величков е свирил с Антони Дончев, Стоян Янкулов- Стунджи, Иво Папазов, Теодосий Спасов и други.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.